Blog

Martesa dhe krevat te ndara: cifte te lumtur !

Romantikeve mund t’ju duket blasfemi, por ne vitet e fundit jane gjithnje e me shpeshte ciftet qe vendosin te flene ne krevat te ndare. Motivet jane vetem te natyres praktike: partneri gerhet, ngrihet shpesh naten per ne tualet, mban driten ndezur per te lexuar, mban per vete gjithe mbulesat ose ze pothuajse gjithe shtratin. Sipas […]

shiko me shume

Jastek, Historia e tij gjate kohe

Jastek, me butesine e tij na mirepret dhe hap portat e ”mbreterise” se gjumit, e shtrengojme kur jemi vetem, e lagim me lot kur jemi te trishtuar dhe e perdorim si arme qysh prej femijerise. Per se jemi duke folur? Per jastekun natyrisht! Le te jete me pupla, memory apo ndonje material tjeter, anatomik apo […]

shiko me shume

Flen me mire i pasuri apo i varferi !

”Parate nuk te bejne te lumtur”, thote nje shprehje, por… sigurisht e permiresojne gjumin ku flen. Sipas nje studimi te bere nga nje grup inxhinieresh kolumbiane mbi nje pjese komuniteti njerezish ne qytetet e Medelinit dhe Monziales, rezultoi qe personat qe i perkisnin shtresave shoqerore me te pasura ishin me pak te stresuar ne zgjimin […]

shiko me shume

Me thuaj si fle, te te them cfare shenje je !

Nese mendonit se pozicioni juaj i preferuar i te fjeturit bazohej thjesht ne rehatine tuaj, epo… mendoni serish! Pozicioni ne te cilen flini eshte vendosur nga yjet qe ne momentin qe keni lindur. Po, cdo shenje horoskopi? Te pakten per ata qe besojne ne ndikimin e yjeve ? Ka personalitetin perkates dhe karakteristikat fizike qe veprojne […]

shiko me shume

Te shetisesh ne natyre ben mire

Smog, trafik, stres, zhurma gjithandej… Qyteti eshte i bukur dhe ofron shume mundesi jetese, ama mbart me vete edhe faktor jo pozitiv per shendetin tone. Jo te gjithe e dime qe te jetosh ne qytet, larg natyres dhe gjelberimit, mund te sjelle ndryshime ne skemen tone te te menduarit. Urbanizimi sjell rritjen e te menduarit […]

shiko me shume

Smartphon-i dhe gjumi: prapaskena e nje problematik

“EDHE NJE MINUTE”, sa prinder e kane degjuar kete fraze (shprehje), per te disaten here, kur u thone femijeve te shkojne ne shtrat mbremjeve; ndersa ata jane te zhytur ne ekranin e nje smartphon-i. E sa nga ne e kane rithene kete fraze, kembengules, duke lundruar ne Facebook apo me mesazhe ne WhatsApp, per ore […]

shiko me shume

Smartech – te flesh ne te ardhmen

Viti 2016 shenon nje kthese te madhe ne menyren e te fjeturit (pushuarit). Magniflex nxjerr ne treg Smartech, nje sistem i se ardhmes, qe bashkon komfortin me teknologjine, cka lejon te flesh ne menyre te vetedijshme. CFARE ESHTE SMARTECH ? Smartech eshte nje sistem inovativ krevati, i perbere nga dysheku dhe trina (zgara) si dhe […]

shiko me shume

Gjumi ne shtatezani, nga tremujori i pare ne te tretin!

Shtatezania sjelle me vete ndryshime te panumerta te nenat e ardhshme. Midis ketyre ndryshimeve, perfshihet edhe ndryshimi i ritmit te gjumi ne shtatezani, i cili ndryshon cdo tremujor te shtatezanise. Gjate tremujorit te pare te ngjizjes, grate jane pergjithesisht te prekura nga ipersonnia, gjendje konstante e te paturit gjumi, pergjate gjithe harkut ditor. Kjo pergjumje […]

shiko me shume
× We are here to help you!