Blog

A ndodh te ngriheni me dhimbje koke në mëngjes?

A ndodh te ngriheni me dhimbje koke në mëngjes? Edhe nëse keni pushuar, shpesh ndodh te ngriheni me dhimbje koke në mëngjes. Po çfarë e shkakton atë? Ndërsa mund të jetë e këshillueshme që të konsultoheni me mjekun tuaj për të shmangur ndonjë problem më serioz. Një dhimbje në mëngjes mund të jetë një alarm […]

shiko me shume

Gabimet që ndikojnë cilësinë e gjumit

Probleme me gjumin: Cilat janë gabimet që ndikojnë cilësinë e gjumit?   Shpesh ndodh që ne nuk mund të rregullojmë një situatë sepse gjithçka që bëjmë. Edhe pse bëhet me qëllime të mira, vetëm sa përfundon duke i përkeqësuar situatat. Dhe kështu, ne e gjejmë veten duke pirë edhe një tjetër filxhan kafe për t’u zgjuar. […]

shiko me shume

Kundra Temperaturë, MAGNIGEL

STOP NXEHTESISE SE TEPERT! Fjetja ngrohte është ënderr per të gjithë, sidomos në sezonin e ftohtë. Por për fat të keq, tejkalimi i nxehtesise se çliruar nga dysheku e bën gjumin të pakëndshme dhe joshplodhes. Një sërë studimesh universitare zbulojnë se ekziston një raport proporcional i kundërt midis temperaturë dhe pushimit: Temperaturë më të ulët […]

shiko me shume

Cilësia e gjumit dhe dhimbja

Cilësia e gjumit varet shumë nga stili i jetës. Tashmë njihet ndikimi i madh që kanë në humbjen e cilësisë së gjumit dhimbjet e ndryshme. Ky është një problem i përhapur, miliona njerëz vuajnë nga dhimbje te ndryshme që kanë ndikuar negativisht ne cilësine e gjumit. Cilësia e gjumit dhe dhimbja: një cikël i parandalueshëm […]

shiko me shume

Dyshek ideal per sportistet, Magnistrech

Magnistrech: Teknologji dhe delikatesë për mirëqenien e shpinës! A mundet nje dyshek te përmirësoj shëndetin? Përgjigja është po, natyrisht kur flitet për një dyshek të mirë. Por jo të gjithë e dinë që ekziston nje dyshek ideal per sportistet qe jo vetëm ofron nje pushim maksimal por duke pushuar zgjat dhe shtendos shtyllën kurrizore. Bëhet fjalë […]

shiko me shume

Gjumi Dhe Futbolli

GJUMI DHE FUTBOLLI SA I VLEFSHEM ESHTE GJUMI PER LOJEN E FUTBOLLIT? Fjetja mirë është thelbësore për të jetuar mirë, gjumi është me të vërtetë një nga aktivitetet më të rëndësishme njerëzore. Mirëqenia e sistemit imunitar dhe e sistemit kardiovaskular varet nga një pushim i mirë dhe natyrisht edhe ekuilibri psikologjik. Sepse një gjumë i […]

shiko me shume

Jasteku, rendesia e tij per nje gjume te rehatshem….

Jasteku eshte po kaq i rendesishem sa dysheku per te mbeshtetur gjithe linjen trupore nga koka deri ne gjymtyret e poshtem. Ne nje mbeshtetje sa me origjinale per te pushuar me me shume komfort. Jasteku i duhur, do tju garantoje nje gjume te thelle dhe shplodhes. Por nuk mjafton te zgjedhesh vetem formen: eshte e […]

shiko me shume

Dyshek Ekonomik – Cilesi Absolute

Aloe Soft eshte nje super produkt ne raportin cmim-cilesi si dyshek ekonomik per ata qe duan gjumin dhe vleresojne cilesine nga Magniflex. Dyshek jo me i mire se tjetri, por thjesht i ndryshem nga tjetri! Pse 35 milion njerez ne 98 shtete ne bote flene me Magniflex? Sepse kur ne zgjedhim nje dyshek shikojme me […]

shiko me shume

Si ta zgjedhim dyshekun e duhur?

TE FLESH MIRE! RREGULLAT; Si ta zgjedhim dyshekun e duhur? Mbeshtetja, ajrimi, temperatura, higjena. Keto jane karakteristikat qe duhet te mbajme parasysh kur vendosim te ndryshojme shtratin. Te pushosh mire eshte e rendesishme per te jetuar mire. Ekspertet keshillojne te gjitha sjelljet qe duhet te bejme para se te fleme, si: cilat ushqime eshte mire te […]

shiko me shume

Dyshek me te mire per nje gjume te rehatshem

Te flesh me dyshek me te mire eshte mire per shendetin: nje ore me shume gjume, permireson humorin dhe “mbron” nga semundjet. Po nje ore me pak???!!! Perkundrazi… Lexoni artikullin e meposhtem te shkeputur nga Huffington Post. Humori i mire, Performanca me e mire mendore, Por edhe prespektive me e mire shendetsore. Keto jane perfitimet […]

shiko me shume

Dyshek Ideal; Udhezime Per Zgjedhjen

Dyshek ideal është ai i zgjedhur në bazë të karakteristikave fizike personale (pesha, gjatesia, perceptimi i temperaturës, djersitja, problemet muskulo-skeletore dhe zakonet e gjumit të secilit prej nesh). Një dyshek i shkëlqyer duhet të garantojë një pershtatje korrekte. Ndërsa flemë gjithe muskulatura që kontrollon pozicionin e saktë të shpinës relaksohet. Duke e bërë trupin të […]

shiko me shume

Gjumi, dyshek dhe qarkullimi i gjakut

Gjumi me dyshek te mire stimulon qarkullimin e gjakut. Në fakt, ndërsa ne jemi duke fjetur gjatë natës, mëlçia dhe veshkat punojnë me ritëm të plotë, duke lehtësuar muskujt dhe duke nxitur qarkullimin e gjakut dhe duke kontribuar kështu në eliminimin e mbetjeve që kanë mbledhur gjatë ditës. Problemet e qarkullimit të gjakut, fatkeqësisht, janë […]

shiko me shume
× We are here to help you!